Samsung 189 cm (75 inches) 4K Ultra HD Smart QLED TV QA75Q60BAKXXL (Black)
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Manufacturer | Samsung India Pvt Ltd, SAMSUNG ELECTRONICS HCMC CE COMPLEX Co., Ltd. Lot I-11, D2 Road, Saigon Hi-Tech Park, District 9, Ho Chi Minh City, Vietnam |
| Model | QA75Q60BAKXXL |
| Model Name | Qa75Q60Bakxxl |
| Model Year | 2022 |
| Product Dimensions | 32 x 161.7 x 99.7 cm; 32 kg |
| Item model number | QA75Q60BAKXXL |
| Ram Memory Installed Size | 2 GB |
| Operating System | Tizen |
| Hardware Interface | USB, HDMI |
| Graphics Coprocessor | Quantum Processor Lite 4K |
| Tuner Technology | DVB-T |
| Resolution | 4K |
| Compatible Devices | Soundbar |
| Special Features | Neo Quantum Processor 4K,One Billion Color,Quantum Hdr 24X |
| Mounting Hardware | 1 LED TV, 1 Power Cord, 1 Remote control, 2 Stand-Top (Table Top will be Provided at the time on installation) |
| Number of items | 1 |
| Remote Control Description | Voice Assistant Key | Hotkey for Prime Video, Netflix and Zee5 |
| Remote control technology | Infrared |
| Display Technology | QLED |
| Standing screen display size | 75 Inches |
| Display Type | HDR 10+ |
| Colour Screen | Yes |
| Viewing Angle | 178 Degrees |
| Image Aspect Ratio | 16:09 |
| Supported image types | GIF, JPEG |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Resolution | 3840x2160 Pixels |
| Audio input compatible with the item | Auxiliary |
| Audio output mode | Surround |
| Supported audio formats | mp3_audio, wma |
| Speaker Surround Sound Channel Configuration | Dolby Digital Plus |
| Audio Wattage | 20 Watts |
| Voltage | 230 Volts |
| Wattage | 40 Watts |
| Power Source | AC |
| Batteries Required | No |
| GSM frequencies | 50 Hz |
| Refresh Rate | 50 Hz |
| Total USB ports | 2 |
| Connector Type | Wi-Fi, USB, Ethernet, HDMI |
| Mounting Type | Wall Mount & Table Mount |
| Includes remote | Yes |
| Supports Bluetooth Technology | Yes |
| Manufacturer | Samsung India Pvt Ltd |
| Country of Origin | India |
| Item Weight | 32 kg |
Brand Samsung Manufacturer Samsung India Pvt Ltd, SAMSUNG ELECTRONICS HCMC CE COMPLEX Co., Ltd. Lot I-11, D2 Road, Saigon Hi-Tech Park, District 9, Ho Chi Minh City, Vietnam Model QA75Q60BAKXXL Model...
Description
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Manufacturer | Samsung India Pvt Ltd, SAMSUNG ELECTRONICS HCMC CE COMPLEX Co., Ltd. Lot I-11, D2 Road, Saigon Hi-Tech Park, District 9, Ho Chi Minh City, Vietnam |
| Model | QA75Q60BAKXXL |
| Model Name | Qa75Q60Bakxxl |
| Model Year | 2022 |
| Product Dimensions | 32 x 161.7 x 99.7 cm; 32 kg |
| Item model number | QA75Q60BAKXXL |
| Ram Memory Installed Size | 2 GB |
| Operating System | Tizen |
| Hardware Interface | USB, HDMI |
| Graphics Coprocessor | Quantum Processor Lite 4K |
| Tuner Technology | DVB-T |
| Resolution | 4K |
| Compatible Devices | Soundbar |
| Special Features | Neo Quantum Processor 4K,One Billion Color,Quantum Hdr 24X |
| Mounting Hardware | 1 LED TV, 1 Power Cord, 1 Remote control, 2 Stand-Top (Table Top will be Provided at the time on installation) |
| Number of items | 1 |
| Remote Control Description | Voice Assistant Key | Hotkey for Prime Video, Netflix and Zee5 |
| Remote control technology | Infrared |
| Display Technology | QLED |
| Standing screen display size | 75 Inches |
| Display Type | HDR 10+ |
| Colour Screen | Yes |
| Viewing Angle | 178 Degrees |
| Image Aspect Ratio | 16:09 |
| Supported image types | GIF, JPEG |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Resolution | 3840x2160 Pixels |
| Audio input compatible with the item | Auxiliary |
| Audio output mode | Surround |
| Supported audio formats | mp3_audio, wma |
| Speaker Surround Sound Channel Configuration | Dolby Digital Plus |
| Audio Wattage | 20 Watts |
| Voltage | 230 Volts |
| Wattage | 40 Watts |
| Power Source | AC |
| Batteries Required | No |
| GSM frequencies | 50 Hz |
| Refresh Rate | 50 Hz |
| Total USB ports | 2 |
| Connector Type | Wi-Fi, USB, Ethernet, HDMI |
| Mounting Type | Wall Mount & Table Mount |
| Includes remote | Yes |
| Supports Bluetooth Technology | Yes |
| Manufacturer | Samsung India Pvt Ltd |
| Country of Origin | India |
| Item Weight | 32 kg |

