Samsung 189 cm (75 inches) 4K Ultra HD Smart LED TV UA75TU8000KXXL (Black)
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Manufacturer | Samsung India Electronics Limited, Samsung India Electronics Limited |
| Model | UA75TU8000KXXL |
| Model Name | Samsung UA75TU8000KXXL |
| Model Year | 2020 |
| Product Dimensions | 5.9 x 167.3 x 95.8 cm; 30.8 kg |
| Item model number | UA75TU8000KXXL |
| Ram Memory Installed Size | 1.5 GB |
| Operating System | Tizen |
| Hardware Interface | VGA, USB, HDMI |
| Graphics Coprocessor | Crystal Processor 4K |
| Tuner Technology | DVB-T2S2 |
| Resolution | 4K |
| Special Features | HDR, Purcolor, HLG, Mega Contrast, Contrast Enhancer, UHD Dimming, PC Mode, Universal Guide, Web Browser, Screen Mirroring, Powerful Speakers with Dolby Digital Plus, Prime Video, Hotstar, Netflix, Zee5 |
| Mounting Hardware | 1 LED TV, 2 Table Stand Base, 1 User Manual, 1 Warranty Card, 1 Remote Control, 2 AA Battery |
| Number of items | 1 |
| Remote Control Description | Voice Assistant Key | Hotkey for Prime Video, Netflix and Zee5 |
| Remote control technology | Infrared |
| Display Technology | LED |
| Standing screen display size | 75 Inches |
| Display Type | HLG |
| Viewing Angle | 178 Degrees |
| Image Aspect Ratio | 16:09 |
| Supported image types | GIF, JPEG |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Resolution | 3840 x 2160 Pixels |
| Audio input compatible with the item | Auxiliary |
| Audio output mode | Stereo |
| Supported audio formats | mp3_audio, wma |
| Speaker Surround Sound Channel Configuration | Dolby Digital Plus |
| Video Capture Resolution | 4K |
| Audio Wattage | 20 Watts |
| Power Source | AC |
| Batteries Included | No |
| Batteries Required | No |
| Battery cell composition | Alkaline |
| GSM frequencies | 60 Hz |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Total USB ports | 2 |
| Connector Type | Wi-Fi, USB, Ethernet, HDMI |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Includes remote | Yes |
| Supports Bluetooth Technology | Yes |
| Manufacturer | Samsung India Electronics Limited |
| Country of Origin | India |
| Item Weight | 30 kg 800 g |
Brand Samsung Manufacturer Samsung India Electronics Limited, Samsung India Electronics Limited Model UA75TU8000KXXL Model Name Samsung UA75TU8000KXXL Model Year 2020 Product Dimensions 5.9 x 167.3 x 95.8 cm; 30.8 kg Item...
Description
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Manufacturer | Samsung India Electronics Limited, Samsung India Electronics Limited |
| Model | UA75TU8000KXXL |
| Model Name | Samsung UA75TU8000KXXL |
| Model Year | 2020 |
| Product Dimensions | 5.9 x 167.3 x 95.8 cm; 30.8 kg |
| Item model number | UA75TU8000KXXL |
| Ram Memory Installed Size | 1.5 GB |
| Operating System | Tizen |
| Hardware Interface | VGA, USB, HDMI |
| Graphics Coprocessor | Crystal Processor 4K |
| Tuner Technology | DVB-T2S2 |
| Resolution | 4K |
| Special Features | HDR, Purcolor, HLG, Mega Contrast, Contrast Enhancer, UHD Dimming, PC Mode, Universal Guide, Web Browser, Screen Mirroring, Powerful Speakers with Dolby Digital Plus, Prime Video, Hotstar, Netflix, Zee5 |
| Mounting Hardware | 1 LED TV, 2 Table Stand Base, 1 User Manual, 1 Warranty Card, 1 Remote Control, 2 AA Battery |
| Number of items | 1 |
| Remote Control Description | Voice Assistant Key | Hotkey for Prime Video, Netflix and Zee5 |
| Remote control technology | Infrared |
| Display Technology | LED |
| Standing screen display size | 75 Inches |
| Display Type | HLG |
| Viewing Angle | 178 Degrees |
| Image Aspect Ratio | 16:09 |
| Supported image types | GIF, JPEG |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Resolution | 3840 x 2160 Pixels |
| Audio input compatible with the item | Auxiliary |
| Audio output mode | Stereo |
| Supported audio formats | mp3_audio, wma |
| Speaker Surround Sound Channel Configuration | Dolby Digital Plus |
| Video Capture Resolution | 4K |
| Audio Wattage | 20 Watts |
| Power Source | AC |
| Batteries Included | No |
| Batteries Required | No |
| Battery cell composition | Alkaline |
| GSM frequencies | 60 Hz |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Total USB ports | 2 |
| Connector Type | Wi-Fi, USB, Ethernet, HDMI |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Includes remote | Yes |
| Supports Bluetooth Technology | Yes |
| Manufacturer | Samsung India Electronics Limited |
| Country of Origin | India |
| Item Weight | 30 kg 800 g |

