Samsung 163 cm (65 inches) Wondertainment Series 4K Ultra HD LED Smart TV UA65TUE60AKBXL (Titan Gray)
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Manufacturer | Samsung, 1800-266-8282 |
| Model | UA65TUE60AKBXL |
| Model Name | UA65TUE60AKBXL |
| Model Year | 2020 |
| Product Dimensions | 28.2 x 144.9 x 90.7 cm; 20.9 kg |
| Item model number | UA65TUE60AKBXL |
| Ram Memory Installed Size | 1.5 GB |
| Operating System | Android |
| Hardware Interface | USB, HDMI |
| Graphics Coprocessor | Crystal Processor 4K |
| Tuner Technology | DVB-T2 |
| Resolution | 4K |
| Special Features | Crystal Display | Crystal Processor 4K | 3-side Boundless Design | Ambient Mode |
| Mounting Hardware | 1 LED TV, 1 Table Top Stand, 1 User Manual, 1 Warranty Card, 1 Remote Control |
| Number of items | 1 |
| Remote control technology | Infrared |
| Display Technology | LED |
| Standing screen display size | 65 Inches |
| Display Type | LED |
| Viewing Angle | 178 Degrees |
| Image Aspect Ratio | 16:09 |
| Image contrast ratio | 400000:1 |
| Supported image types | JPEG |
| Screen Resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Resolution | 3840X2160 Pixels |
| Audio input compatible with the item | Auxiliary |
| Audio output mode | Stereo |
| Supported audio formats | mp3_audio |
| Speaker Surround Sound Channel Configuration | Dolby Digital Plus |
| Video Capture Resolution | 4K |
| Audio Wattage | 20 Watts |
| Power Source | AC |
| Batteries Required | No |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Connector Type | Wi-Fi |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Includes remote | Yes |
| Supports Bluetooth Technology | Yes |
| Manufacturer | Samsung |
| Country of Origin | India |
| Item Weight | 20 kg 900 g |
Brand Samsung Manufacturer Samsung, 1800-266-8282 Model UA65TUE60AKBXL Model Name UA65TUE60AKBXL Model Year 2020 Product Dimensions 28.2 x 144.9 x 90.7 cm; 20.9 kg Item model number UA65TUE60AKBXL Ram Memory Installed Size...
Description
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Manufacturer | Samsung, 1800-266-8282 |
| Model | UA65TUE60AKBXL |
| Model Name | UA65TUE60AKBXL |
| Model Year | 2020 |
| Product Dimensions | 28.2 x 144.9 x 90.7 cm; 20.9 kg |
| Item model number | UA65TUE60AKBXL |
| Ram Memory Installed Size | 1.5 GB |
| Operating System | Android |
| Hardware Interface | USB, HDMI |
| Graphics Coprocessor | Crystal Processor 4K |
| Tuner Technology | DVB-T2 |
| Resolution | 4K |
| Special Features | Crystal Display | Crystal Processor 4K | 3-side Boundless Design | Ambient Mode |
| Mounting Hardware | 1 LED TV, 1 Table Top Stand, 1 User Manual, 1 Warranty Card, 1 Remote Control |
| Number of items | 1 |
| Remote control technology | Infrared |
| Display Technology | LED |
| Standing screen display size | 65 Inches |
| Display Type | LED |
| Viewing Angle | 178 Degrees |
| Image Aspect Ratio | 16:09 |
| Image contrast ratio | 400000:1 |
| Supported image types | JPEG |
| Screen Resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Resolution | 3840X2160 Pixels |
| Audio input compatible with the item | Auxiliary |
| Audio output mode | Stereo |
| Supported audio formats | mp3_audio |
| Speaker Surround Sound Channel Configuration | Dolby Digital Plus |
| Video Capture Resolution | 4K |
| Audio Wattage | 20 Watts |
| Power Source | AC |
| Batteries Required | No |
| Refresh Rate | 60 Hz |
| Connector Type | Wi-Fi |
| Mounting Type | Wall Mount |
| Includes remote | Yes |
| Supports Bluetooth Technology | Yes |
| Manufacturer | Samsung |
| Country of Origin | India |
| Item Weight | 20 kg 900 g |

