Samsung 163 cm (65 inches) The Frame Series 4K Ultra HD Smart QLED TV QA65LS03DAULXL (Black)
| Manufacturer | Samsung India Pvt. Ltd., Samsung India Electronics Pvt. Ltd. having its Registered Office at: 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi-110001 |
|---|---|
| Model | QA65LS03DAULXL |
| Model Name | QA65LS03DAULXL |
| Model Year | 2024 |
| Product Dimensions | 2.49 x 145.68 x 83.19 cm; 22.4 kg |
| Item model number | QA65LS03DAULXL |
| Memory Storage Capacity | 16 GB |
| Ram Memory Installed Size | 2.5 GB |
| Operating System | Tizen |
| Hardware Interface | Bluetooth, USB, Ethernet, HDMI |
| Graphics Coprocessor | Quantum Processor 4K |
| Tuner Technology | DVB-T2CS67 |
| Response Time | 6 Milliseconds |
| Resolution | 4K |
| Compatible Devices | Laptop, Gaming Console, Headphone, Smartphone, Speaker |
| Special Features | Matte Display|Customizable Frame|Art Mode|100% Color Volume withQuantum Dot |
| Mounting Hardware | 1 Number LED TV, 1 Number POWER CORD, 1 Number REMOCON, 1 Number OC, 1 Number WALL MOUNT, 1 Number STAND-COVER TOP |
| Number of items | 1 |
| Remote Control Description | Solar Cell Remote|Hot Keys for Quick access of OTT Apps|Voice Control |
| Remote control technology | Bluetooth |
| Display Technology | QLED |
| Standing screen display size | 65 Inches |
| Display Type | HDR 10+ |
| Colour Screen | Yes |
| Viewing Angle | 178 Degrees |
| Image Aspect Ratio | 16:09 |
| Image brightness | High Brightness |
| Supported image types | PNG, JPEG |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Resolution | 3840 x 2160 pixel |
| Resolution | 3840 x 2160 Pixels |
| Audio input compatible with the item | Auxiliary |
| Audio output mode | Surround |
| Supported audio formats | mp3_audio, wma |
| Speaker Surround Sound Channel Configuration | Dolby Atmos |
| Speakers Maximum Output Power | 40 Watts |
| Audio Wattage | 40 Watts |
| Voltage | 220 Volts |
| Wattage | 215 Watts |
| Power Source | AC |
| Batteries Required | No |
| Refresh Rate | 100 Hz |
| Total USB ports | 2 |
| Connector Type | Wi-Fi, USB, Ethernet, HDMI |
| Maximum Operating Distance | 6.5 Feet |
| Mounting Type | Wall Mount & Table Mount |
| Actual viewing angle | 178 Degrees |
| Media Format | MPEG, AVI |
| Includes remote | Yes |
| Supports Bluetooth Technology | Yes |
| Manufacturer | Samsung India Pvt. Ltd. |
| Country of Origin | India |
| Item Weight | 22 kg 400 g |
Manufacturer Samsung India Pvt. Ltd., Samsung India Electronics Pvt. Ltd. having its Registered Office at: 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi-110001 Model QA65LS03DAULXL Model Name QA65LS03DAULXL Model Year 2024...
Description
| Manufacturer | Samsung India Pvt. Ltd., Samsung India Electronics Pvt. Ltd. having its Registered Office at: 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi-110001 |
|---|---|
| Model | QA65LS03DAULXL |
| Model Name | QA65LS03DAULXL |
| Model Year | 2024 |
| Product Dimensions | 2.49 x 145.68 x 83.19 cm; 22.4 kg |
| Item model number | QA65LS03DAULXL |
| Memory Storage Capacity | 16 GB |
| Ram Memory Installed Size | 2.5 GB |
| Operating System | Tizen |
| Hardware Interface | Bluetooth, USB, Ethernet, HDMI |
| Graphics Coprocessor | Quantum Processor 4K |
| Tuner Technology | DVB-T2CS67 |
| Response Time | 6 Milliseconds |
| Resolution | 4K |
| Compatible Devices | Laptop, Gaming Console, Headphone, Smartphone, Speaker |
| Special Features | Matte Display|Customizable Frame|Art Mode|100% Color Volume withQuantum Dot |
| Mounting Hardware | 1 Number LED TV, 1 Number POWER CORD, 1 Number REMOCON, 1 Number OC, 1 Number WALL MOUNT, 1 Number STAND-COVER TOP |
| Number of items | 1 |
| Remote Control Description | Solar Cell Remote|Hot Keys for Quick access of OTT Apps|Voice Control |
| Remote control technology | Bluetooth |
| Display Technology | QLED |
| Standing screen display size | 65 Inches |
| Display Type | HDR 10+ |
| Colour Screen | Yes |
| Viewing Angle | 178 Degrees |
| Image Aspect Ratio | 16:09 |
| Image brightness | High Brightness |
| Supported image types | PNG, JPEG |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Resolution | 3840 x 2160 pixel |
| Resolution | 3840 x 2160 Pixels |
| Audio input compatible with the item | Auxiliary |
| Audio output mode | Surround |
| Supported audio formats | mp3_audio, wma |
| Speaker Surround Sound Channel Configuration | Dolby Atmos |
| Speakers Maximum Output Power | 40 Watts |
| Audio Wattage | 40 Watts |
| Voltage | 220 Volts |
| Wattage | 215 Watts |
| Power Source | AC |
| Batteries Required | No |
| Refresh Rate | 100 Hz |
| Total USB ports | 2 |
| Connector Type | Wi-Fi, USB, Ethernet, HDMI |
| Maximum Operating Distance | 6.5 Feet |
| Mounting Type | Wall Mount & Table Mount |
| Actual viewing angle | 178 Degrees |
| Media Format | MPEG, AVI |
| Includes remote | Yes |
| Supports Bluetooth Technology | Yes |
| Manufacturer | Samsung India Pvt. Ltd. |
| Country of Origin | India |
| Item Weight | 22 kg 400 g |

