Samsung 138 cm (55 inches) QE1D Series 4K Ultra HD QLED Smart TV QA55QE1DAULXL (Black)
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Manufacturer | Samsung India Electronics Limited, Samsung India Electronics Pvt. Ltd. having its Registered Office at: 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi-110001 |
| Model | QA55QE1DAULXL |
| Model Name | QA55QE1DAULXL |
| Model Year | 2024 |
| Product Dimensions | 2.57 x 123.21 x 70.83 cm; 14.7 kg |
| Item model number | QA55QE1DAULXL |
| Memory Storage Capacity | 8 GB |
| Operating System | Tizen |
| Hardware Interface | Bluetooth, USB, Ethernet, HDMI |
| Tuner Technology | DVB-S2 |
| Response Time | 6.5 Milliseconds |
| Resolution | 4K |
| Compatible Devices | Laptop, Gaming Console, Headphone, Smartphone, Speaker |
| Special Features | Quantum Processor Lite 4K|Quantum HDR|4K Upscaling|Dual LED |
| Mounting Hardware | 1 Number LED TV, 1 Number Power Cord, 1 Number Remocon, 2 Numbers Stand-Cover Top |
| Number of items | 1 |
| Remote control technology | Bluetooth |
| Display Technology | QLED |
| Standing screen display size | 55 Inches |
| Display Type | HDR 10+ |
| Colour Screen | Yes |
| Viewing Angle | 178 Degrees |
| Image Aspect Ratio | 16:09 |
| Supported image types | PNG, JPEG |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Resolution | 3840 x 2160 pixel |
| Resolution | 3840 x 2160 Pixels |
| Audio input compatible with the item | Auxiliary |
| Audio output mode | Surround |
| Speaker Surround Sound Channel Configuration | OTS Lite |
| Speakers Maximum Output Power | 20 Watts |
| Audio Wattage | 20 Watts |
| Voltage | 220 Volts |
| Wattage | 145 Watts |
| Batteries Required | No |
| Refresh Rate | 50 Hz |
| Total USB ports | 2 |
| Connector Type | Wi-Fi, USB, Ethernet, HDMI |
| Maximum Operating Distance | 5.5 Feet |
| Mounting Type | Wall Mount & Table Mount |
| Actual viewing angle | 178 Degrees |
| Supports Bluetooth Technology | Yes |
| Manufacturer | Samsung India Electronics Limited |
| Country of Origin | India |
| Item Weight | 14 kg 700 g |
Brand Samsung Manufacturer Samsung India Electronics Limited, Samsung India Electronics Pvt. Ltd. having its Registered Office at: 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi-110001 Model QA55QE1DAULXL Model Name QA55QE1DAULXL Model...
Description
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Manufacturer | Samsung India Electronics Limited, Samsung India Electronics Pvt. Ltd. having its Registered Office at: 6th Floor, DLF Centre, Sansad Marg, New Delhi-110001 |
| Model | QA55QE1DAULXL |
| Model Name | QA55QE1DAULXL |
| Model Year | 2024 |
| Product Dimensions | 2.57 x 123.21 x 70.83 cm; 14.7 kg |
| Item model number | QA55QE1DAULXL |
| Memory Storage Capacity | 8 GB |
| Operating System | Tizen |
| Hardware Interface | Bluetooth, USB, Ethernet, HDMI |
| Tuner Technology | DVB-S2 |
| Response Time | 6.5 Milliseconds |
| Resolution | 4K |
| Compatible Devices | Laptop, Gaming Console, Headphone, Smartphone, Speaker |
| Special Features | Quantum Processor Lite 4K|Quantum HDR|4K Upscaling|Dual LED |
| Mounting Hardware | 1 Number LED TV, 1 Number Power Cord, 1 Number Remocon, 2 Numbers Stand-Cover Top |
| Number of items | 1 |
| Remote control technology | Bluetooth |
| Display Technology | QLED |
| Standing screen display size | 55 Inches |
| Display Type | HDR 10+ |
| Colour Screen | Yes |
| Viewing Angle | 178 Degrees |
| Image Aspect Ratio | 16:09 |
| Supported image types | PNG, JPEG |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Screen Resolution | 3840 x 2160 pixel |
| Resolution | 3840 x 2160 Pixels |
| Audio input compatible with the item | Auxiliary |
| Audio output mode | Surround |
| Speaker Surround Sound Channel Configuration | OTS Lite |
| Speakers Maximum Output Power | 20 Watts |
| Audio Wattage | 20 Watts |
| Voltage | 220 Volts |
| Wattage | 145 Watts |
| Batteries Required | No |
| Refresh Rate | 50 Hz |
| Total USB ports | 2 |
| Connector Type | Wi-Fi, USB, Ethernet, HDMI |
| Maximum Operating Distance | 5.5 Feet |
| Mounting Type | Wall Mount & Table Mount |
| Actual viewing angle | 178 Degrees |
| Supports Bluetooth Technology | Yes |
| Manufacturer | Samsung India Electronics Limited |
| Country of Origin | India |
| Item Weight | 14 kg 700 g |

