Samsung 138 cm (55 inches) 4K Ultra HD Smart QLED TV QA55Q80BAKLXL (Carbon Silver)
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Manufacturer | Samsung India Pvt Ltd, SAMSUNG INDIA ELECTRONICS PVT. LTD. Plot No.P1,SIPCOT Industrial Park Phase-2, Walajahbad Road , Sunguvarchatram Post Sriperumbudur Taluk , Kancheepuram District TamilNadu - 602 106. |
| Model | QA55Q80BAKLXL |
| Model Year | 2022 |
| Product Dimensions | 25.6 x 122.8 x 78.3 cm; 21 kg |
| Item model number | QA55Q80BAKLXL |
| Ram Memory Installed Size | 2.5 GB |
| Operating System | Tizen |
| Hardware Interface | USB, HDMI |
| Graphics Coprocessor | Quantum Processor 4K |
| Tuner Technology | DVB-T |
| Resolution | 4K |
| Special Features | Direct Full Array | Dolby Atmos | Quantum Processor 4K | Smart Hub |
| Mounting Hardware | 1 LED TV, 1 Power Cord, 1 Remote control, 2 Stand-Top (Table Top will be Provided at the time on installation) |
| Number of items | 1 |
| Remote Control Description | Voice Assistant Key | Hotkey for Prime Video, Netflix and Zee5 |
| Display Technology | QLED |
| Standing screen display size | 55 Inches |
| Display Type | HDR 10+ |
| Viewing Angle | 178 Degrees |
| Image Aspect Ratio | 16:09 |
| Supported image types | GIF, JPEG |
| Screen Resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Resolution | 3840x2160 Pixels |
| Audio input compatible with the item | Auxiliary |
| Audio output mode | Surround |
| Supported audio formats | mp3_audio, wma |
| Speaker Surround Sound Channel Configuration | Dolby Digital Plus |
| Video Capture Resolution | 4K |
| Audio Wattage | 60 Watts |
| Voltage | 250 Volts |
| Wattage | 60 Watts |
| Power Source | AC |
| Batteries Required | No |
| Refresh Rate | 100 Hz |
| Connector Type | Wi-Fi, USB, Ethernet, HDMI |
| Mounting Type | Wall Mount & Table Mount |
| Includes remote | Yes |
| Supports Bluetooth Technology | Yes |
| Manufacturer | Samsung India Pvt Ltd |
| Country of Origin | India |
| Item Weight | 21 kg |
Brand Samsung Manufacturer Samsung India Pvt Ltd, SAMSUNG INDIA ELECTRONICS PVT. LTD. Plot No.P1,SIPCOT Industrial Park Phase-2, Walajahbad Road , Sunguvarchatram Post Sriperumbudur Taluk , Kancheepuram District TamilNadu - 602 106....
Description
| Brand | Samsung |
|---|---|
| Manufacturer | Samsung India Pvt Ltd, SAMSUNG INDIA ELECTRONICS PVT. LTD. Plot No.P1,SIPCOT Industrial Park Phase-2, Walajahbad Road , Sunguvarchatram Post Sriperumbudur Taluk , Kancheepuram District TamilNadu - 602 106. |
| Model | QA55Q80BAKLXL |
| Model Year | 2022 |
| Product Dimensions | 25.6 x 122.8 x 78.3 cm; 21 kg |
| Item model number | QA55Q80BAKLXL |
| Ram Memory Installed Size | 2.5 GB |
| Operating System | Tizen |
| Hardware Interface | USB, HDMI |
| Graphics Coprocessor | Quantum Processor 4K |
| Tuner Technology | DVB-T |
| Resolution | 4K |
| Special Features | Direct Full Array | Dolby Atmos | Quantum Processor 4K | Smart Hub |
| Mounting Hardware | 1 LED TV, 1 Power Cord, 1 Remote control, 2 Stand-Top (Table Top will be Provided at the time on installation) |
| Number of items | 1 |
| Remote Control Description | Voice Assistant Key | Hotkey for Prime Video, Netflix and Zee5 |
| Display Technology | QLED |
| Standing screen display size | 55 Inches |
| Display Type | HDR 10+ |
| Viewing Angle | 178 Degrees |
| Image Aspect Ratio | 16:09 |
| Supported image types | GIF, JPEG |
| Screen Resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Resolution | 3840x2160 Pixels |
| Audio input compatible with the item | Auxiliary |
| Audio output mode | Surround |
| Supported audio formats | mp3_audio, wma |
| Speaker Surround Sound Channel Configuration | Dolby Digital Plus |
| Video Capture Resolution | 4K |
| Audio Wattage | 60 Watts |
| Voltage | 250 Volts |
| Wattage | 60 Watts |
| Power Source | AC |
| Batteries Required | No |
| Refresh Rate | 100 Hz |
| Connector Type | Wi-Fi, USB, Ethernet, HDMI |
| Mounting Type | Wall Mount & Table Mount |
| Includes remote | Yes |
| Supports Bluetooth Technology | Yes |
| Manufacturer | Samsung India Pvt Ltd |
| Country of Origin | India |
| Item Weight | 21 kg |

